Biuletyn Informacji  Publicznej
Aktualności

Modyfikacja rozkładu linii 484 od 29.02.2016


Od poniedziałku, 29.02.2016 roku zostanie zmodyfikowany rozkład jazdy linii 484.

Modyfikacja dotyczy 8 kursów realizowanych w godz. między 7:30 a 12:00 w dni robocze:

W stronę Rynku:

=> kurs 7:40 z Garbów Wlk przez os. Leśne do Rynku (wcześniej 7:45 z Garbów Małych),

=> kurs 8:25 z Garbów Małych przez os. Leśne do os. Kościuszkowców (wcześniej 8:35),

=> kurs 9:36 z Garbów Małych przez os. Leśne do os. Kościuszkowców (wcześniej 10:20 z Garbów Wlk),

=> kurs 11:05 z Garbów Małych przez os. Leśne do Rynku (wcześniej 11:20),

W stronę Garbów:

=> kurs 7:20 do Garbów Wlk (wcześniej 7:20 do Garbów Małych),

=> kurs 8:05 do Garbów Małych (wcześniej 8:15),

=> kurs 9:10 do Garbów Małych z os. Kościuszkowców (wcześniej 9:50 do Garbów Wlk),

=> kurs 10:36 do Garbów Małych z os. Kościuszkowców (wcześniej 10:50),

Zmieniony rozkład jazdy można pobrać TUTAJ. (Zmiany zaznaczono kolorem czerwonym)

Modyfikacja! Rozkład jazdy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej na okres 01.02-30.06.2016


Od 01 lutego zostaną wprowadzone niewielkie modyfikacje w rozkładzie jazdy w dni robocze. Dotyczyć będą niektórych kursów na liniach 412, 484, 492, 493 i 499. Poza niewielkimi przesunięciami wprowadzono także dodatkowe kursy na linii 484 i dodatkowy kurs linii 499 o 7:36 z ronda Raczyńskiego w stronę os. Leśnego.

Poniżej prezentujemy zmodyfikowany rozkład jazdy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, obowiązujący od 01 lutego 2016 roku:

Wersja HTML (zmiany zaznaczono przez podkreślenie kursów)

Wersja PDF (zmiany zaznaczono kolorem czerwonym)

 

Od 12.10.2015 bilety okresowe Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej można kupić przez internet


Od poniedziałku 12 października, pasażerowie Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej mają możliwość zakupu biletu okresowego przez internet. Zakup taki jest możliwy w przypadku posiadania karty PEKA.

Od teraz nie trzeba już stać w kolejce, aby kupić bilet tradycyjny lub załadować bilet elektroniczny na kartę PEKA w Punkcie Sprzedaży Biletów, ale można zakupić bilet okresowy przez Internet, a następnie przetransferować go na kartę PEKA w każdym pojeździe ZGK w Swarzędzu, ZTM lub ZK w Kleszczewie. Jest to duże ułatwienie dla pasażerów, a jego wprowadzenie możliwe było dzięki przystąpieniu m.in. gminy Swarzędz na początku 2015 roku do tzw. „modelu gminnego" systemu PEKA.

SPRAWDŹ jak kupić bilet SKA przez internet.

Przypominamy, że system Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej dla komunikacji miejskiej wdrożony został w dwóch modelach:

» Modelu ZTM - dla wszystkich linii komunikacyjnych zarządzanych przez Miasto Poznań (w tym linii 55 i 73 wjeżdżających na teren Gminy Swarzędz) - obejmuje pełen zakres funkcjonalności (bilet okresowy, tPortmonetka), według taryfy obowiązującej w ZTM Poznań, uchwalanej przez Radę Miasta Poznania. Model został uruchomiony z dniem 1 lipca 2014 r.

» Modelu gminnym - dla linii autobusowych zarządzanych przez poszczególne gminy - obejmuje wyłącznie funkcjonalność biletu okresowego (nie obejmuje tPortmonetki), według taryfy obowiązującej w poszczególnych gminach, uchwalanej przez rady tych gmin. Model został uruchomiony w gminach: Swarzędz (funkcjonuje od lutego 2015), Kleszczewo i Kórnik dla linii autobusowych zarządzanych przez te gminy.

Po uruchomieniu Modelu gminnego, na kartę PEKA można załadować jednocześnie bilety okresowe 3 różnych organizatorów (np. ZTM Pń + Swarzędzka Komunikacja Autobusowa + Zakład Komunalny w Kleszczewie).

Bilety okresowe Swarzędza na kartę PEKA można nabywać przez internet, a także są one dostępne w poniższych punktach sprzedaży:

A) w Poznaniu - punkt sprzedaży biletów ZGK na Rondzie Śródka (wyłącznie bilety swarzędzkie),

B) w Swarzędzu:
» punkt sprzedaży biletów ZGK, ul. Strzelecka (wyłącznie bilety swarzędzkie),
» Salonik Prasowy, ul. Piaski 2 (bilety swarzędzkie i ZTM Poznań),
» EUROKIOSK, Dworzec Kościuszkowców (bilety swarzędzkie i ZTM Poznań),
» EUROKIOSK, os. Mielżyńskiego 139/24 (bilety swarzędzkie i ZTM Poznań),
» TRADE EXPERT (Agencja Wpłat), os. Raczyńskiego 17 (bilety swarzędzkie i ZTM Poznań),

C) w Kobylnicy - USŁUGI FINANSOWE, ul. Swarzędzka - Nastawnia PKP (bilety swarzędzkie i ZTM Poznań)

Na karcie PEKA można mieć jednocześnie bilety okresowe Gminy Swarzędz i poznańskiego ZTM oraz środki na tPortmonetce (do wykorzystania tylko na liniach ZTM i w parkomatach w Poznaniu).

W pojazdach ZGK, w pobliżu kabiny kierowcy, zamontowane zostały czytniki kart PEKA - przy ich użyciu można  sprawdzić stan karty, czyli rodzaj posiadanego biletu i termin jego obowiązywania oraz dokonać transferu e-biletu (dotyczy biletu kupionego przez Internet).

Jakie są korzyści dla pasażera wynikające z Modelu gminnego?

» Jeden nośnik biletu okresowego dla różnych organizatorów;
» Możliwość zakupu biletów okresowych różnych organizatorów w jednym punkcie - każdy z terminali w ponad 100 Punktach Sprzedaży Biletów zorganizowanych przez ZTM umożliwia sprzedaż biletów okresowych także innych organizatorów, podobnie gminne punkty sprzedaży będą miały możliwość sprzedaży biletów ZTM i doładowania tPortmonetki;
» Możliwość zakupu biletów okresowych przez internet (trwają testy);
» Dostęp do tzw. Wirtualnego monitora przez stronę internetową, pozwalający na określenie rzeczywistej godziny odjazdu pojazdu z wybranego przystanku.

(MS 12.10.2015 aktualizacja)

Wydłużenie wybranych kursów linii nr 55 do os. Leśnego w Zalasewie


Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu uprzejmie informuje, że na wniosek Swarzędza, w związku z otwarciem nowej szkoły podstawowej w Zalasewie przy ulicy Heweliusza, od 31 sierpnia 2015 roku wyznaczone kursy autobusów linii nr 55 w dni robocze zostały wydłużone przez ulicę Planetarną i Transportową do pętli znajdującej się przy os. Leśnym w Zalasewie. Kursy te są realizowane w dni robocze w godzinach porannego oraz popołudniowego szczytu komunikacyjnego tj. od 5:30 do 8:30 oraz od 14:30 do 17:00. Na trasie przejazdu autobusy zatrzymują się na następujących przystankach zlokalizowanych w strefie taryfowej B:

 • Zalasewo/Os. Zamoyskiego (nowa nazwa przystanku "Mokra")
 • Zalasewo/Heweliusza Szkoła (nowa nazwa przystanku "Planetarna")
 • Zalasewo/Transportowa n/ż
 • Zalasewo/Os. Leśne

Przypominamy, że na przejazd linią 55 obowiązują bilety ZTM Poznań, w tym t-portmonetka.

Wydłużone kursy linii 55 (po zmianach wprowadzonych od 01.10.2015):

Z Ronda Rataje:

5:02 | 5:27 | 5:49 | 6:18 | 6:41 | 7:01 | 7:25 | 7:42 | 8:02 | 14:01 | 14:31 | 15:01 | 15:31 | 16:01 | 16:31

Z os. Leśnego:

5:30 | 5:54 | 6:15 | 6:29 | 6:52 | 7:11 | 7:30 | 7:50 | 8:13 | 14:48 | 15:13 | 15:48 | 16:13 | 16:48 | 17:13

22 września Europejskim Dniem Bez Samochodu


W 2015 roku kolejny raz Swarzędz współuczestniczył w Europejskim Dniu Bez Samochodu.

22 września każdego roku osoby, które rezygnują z jazdy samochodem na rzecz przejazdu Swarzędzką Komunikacją Autobusową mogą podróżować bezpłatnie, a jedynym dokumentem do tego uprawniającym jest ważny dowód rejestracyjny pojazdu.

Europejski Dzień Bez Samochodu jest ostatnim dniem prowadzonej w Polsce i Europie pod patronatem Komisji Europejskiej kampanii "Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu". Stanowi on doskonałą okazję do przedstawienia różnych możliwości i form transportu publicznego i prywatnego w celu spowodowania zmiany zachowań na proekologiczne i zmniejszające uciążliwości codziennego życia. Od 2002 r. w Europie, a od 2004 roku w Polsce, podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu organizatorzy kampanii promują alternatywne postawy społeczne pokazując, że można przemieszczać się w sposób, który nie wpływa lub mniej wpływa na degradację środowska naturalnego. Kampania promuje publiczny transport zbiorowy, a także korzystanie z rowerów, jako doskonałej alternatywy dla jazdy samochodami, szczególnie po zatłoczonych aglomeracjach.

Zachęcamy do zgłaszania swoich propozycji imprez towarzyszących Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu, a być może w przyszłym roku Swarzędz nie poprzestanie jedynie na uczestniczeniu w tej kampanii poprzez Europejski Dzień Bez Samochodu.

Europejska strona akcji - http://www.mobilityweek.eu/

 

Istotne zmiany w komunikacji miejskiej od 01.09.2015


Od 01 września 2015 roku obowiązywać będą uchwalone 23.06.2015 zmiany w zasadach funkcjonowania Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej polegające na wprowadzeniu nowych przepisów porządkowych, a także modyfikacji ulgi dla opiekunów podróżujących z małymi dziećmi.

W zakresie przepisów porządkowych, zasadę wsiadania przednimi drzwiami rozszerza się na wszystkie linie Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej i nie będzie obowiązywać jedynie w przypadku oczekiwania na przystanku dużej liczby pasażerów. Z pełną treścią przepisów porządkowych można zapoznać się TUTAJ.

W zakresie uprawnień do przejazdów darmowych (ulga 100%) zmianie ulegnie uprawnienie do darmowej podróży opiekuna dziecka podróżującego w wózku dziecięcym. Od 01.09.2015 do darmowego przejazdy uprawniony będzie opiekun podróżujący z dzieckiem do dnia ukończenia przez dziecko 3 roku życia, bez względu na to, czy dziecko jest przewożone w wózku czy bez. Opiekun podróżujący ze starszym dzieckiem, bez względu na to czy jest ono przewożone w wózku czy nie, zobowiązany będzie do posiadania ważnego skasowanego biletu jednorazowego lub ważnego biletu okresowego.

Ponadto, w związku z docelowym planowanym przejściem Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej na nową numerację linii autobusowych, dostosowaną do numeracji linii w Aglomeracji Poznańskiej, od 01.09.2015 roku planowane są modyfikacje w numeracji linii (1 etap):

a) dzisiejsza linia S3 zmieni się na:

· linię S13 kursującą na trasie Rynek – Gortatowo

· linię S2 kursującą na trasie (Rynek)Kobylnica – Uzarzewo

· linię S3 kursującą na trasie (Rynek)Kobylnica – Karłowice

b) dzisiejsza linia S4 zmieni się na:

· linię S14 kursująca na trasie Rynek – Działkowa(realizowany ul. Strzelecką) – Rynek

· linię S4 kursująca na trasie (Kościuszkowców)Rynek – Garby(Tulce)

c) dzisiejsza linia S9 zmieni się na:

· linię S11 kursującą na trasie os. Leśne – Kruszewnia

· linię S9 kursującą na trasie os. Leśne – Kościuszkowców

Wszystkie dziś funkcjonujące linie aglomeracyjne będą miały pozostawione aktualne numery (dot. 400, 401, 405, 406, 407 i 412). Wprowadzone zmiany oznaczają, że liczba linii w sieci transportu publicznego organizowanej przez Gminę Swarzędz zwiększy się z aktualnych 11 do 15, a system komunikacji publicznej stanie się bardziej przejrzysty dla pasażerów.

W okresie od 01.09.2015 do 31.12.2015 na tablicach kierunkowych autobusów będą wyświetlane zarówno stare numery, jak i nowe. TUTAJ można sprawdzić nowy schemat sieci komunikacyjnej.

Zmiana stanowisk odjazdowych na Dworcu RONDO ŚRÓDKA


Informujemy, że decyzją Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, od 01.01.2015 nastąpiły zmiany stanowisk odjazdowych autobusów z Dworca Autobusowego RONDO ŚRÓDKA.

Wprowadzone zmiany mają ułatwić pasażerom korzystanie z Dworca i dotyczą nie tylko linii Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Szczegóły na zamieszczonej grafice.

Jednocześnie informujemy, że od 1 stycznia 2015 r. zmieniła się numeracja linii nr 70 i 72 - linie te otrzymały numery 320 (kursy wcześniejszej linii 70 do Koziegłów), 321 (kursy wcześniejszej linii 70 do Kicina) oraz 322 (dawna linia nr 72).

(MS 05.01.2015)

Najnowszy autobus, już drugi w tym roku, właśnie wyjechał na linię


Po sprawdzeniu w warsztatach producenta i dostawcy, firmy Solaris, a także po kontroli stanu technicznego w warsztatach Zakładu Gospodarki Komunalnej, 10 listopada na linię S9 został skierowany najnowszy nabytek swarzedzkiej komunikacji miejskiej - autobus Solaris Urbino 12, spełniający najnowszą europejską normę emisji spalin EURO6. Pojazd, podobnie jak poprzednie dwa zakupione autobusy, zarejestrowany jest na Zakład Gospodarki Komunalnej, co umożliwia odzyskanie przez przewoźnika całego podatku VAT zawartego w cenie zakupu.

Pojazd jest wyposażony w automat biletowy, ekran LCD i czytnik kart PEKA. W pojeździe zainstalowano również bezprzewodowy dostęp do internetu, z którego będzie można korzystać od początku przyszłego tygodnia.

Zakupiony autobus jest 11 z kolei nowym pojazdem malowanym w kolorach srebrno-bordowych. Pierwsze 8 takich pojazdów zostało zakupionych w latach 2010-2011 z 80% udziałem dofinansowania z Unii Europejskiej. Kolejne 3 zostały w całości sfinansowane ze środków budżetu Gminy Swarzędz. Systematyczna modernizacja taboru naszej komunikacji pozwala na uznanie jej za najnowocześniejszą w powiecie poznańskim.

(MS 10.11.2014)

Informacje o karcie PEKA


Po uruchomieniu systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, zmienił się sposób opłacania przejazdów w transporcie miejskim miasta Poznania. PEKA to m.in. możliwość płacenia za przejechane przystanki (z zachowaniem możliwości kupowania biletów papierowych jednak bez możliwości stosowania taryfy przystankowej), łatwość oferowania atrakcyjnej propozycji taryfowej i interesujących programów lojalnościowych i duża elastyczność w długości obowiązywania biletów okresowych (każdy dobierze czas obowiązywania „sieciówki" do własnych potrzeb).

Już od 1 maja 2014 r. bilety okresowe (UWAGA! dotyczy wyłącznie komunikacji organizowanej przez ZTM, w tym linii 55 i 73!) są sprzedawane wyłącznie na kartę PEKA. (czytaj na stronie ZTM)

Harmonogram wprowadzania karty PEKA w Poznaniu dla poszczególnych grup pasażerów jest następujący:

Grupa wiekowa

Konieczność posiadania karty PEKA

od 1 lipca 2014 r.

Konieczność posiadania karty PEKA

od 1 stycznia 2015 r.

dzieci w wieku do 6 lat

brak konieczności

brak konieczności

dzieci w wieku od 6 do 13 lat

karta PEKA Junior

karta PEKA Junior

młodzież ze szkół ponadpodstawowych

karta PEKA

karta PEKA

studenci wskazanych uczelni wyższych, którzy rozpoczęli naukę w roku akademickim 2013/2014

Elektroniczna Legitymacja Studencka

Elektroniczna Legitymacja Studencka

studenci uczelni wyższych, którzy rozpoczęli studia do roku akademickiego 2012/2013 włącznie oraz wszyscy studenci z uczelni niewymienionych na załączonej powyżej liście

karta PEKA

karta PEKA

osoby pracujące

karta PEKA

karta PEKA

emeryci i renciści do 70 roku życia

dowolny wybór

karta PEKA

emeryci po 70 roku życia

dowolny wybór

dowolny wybór

Przypominamy, że kartę PEKA można uzyskać bezpłatnie w dwojaki sposób:

1. Poprzez złożenie wniosku przez internet, wchodząc na stronę: www.peka.poznan.pl. To najwygodniejsza i najprostsza metoda. Wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie w formacie jpg lub png, a później odebrać kartę w Punkcie Obsługi Klienta ZTM.

2. Poprzez złożenie wniosku w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego, w następujących lokalizacjach:

 • ul. Matejki 59,
 • ul. Głogowska 133,
 • Górczyn - dworzec autobusowy,
 • Junikowo - pętla autobusowo-tramwajowa
 • Ogrody - pętla tramwajowa,
 • rondo Kaponiera - ul. Zwierzyniecka (przy punkcie dyspozytora ruchu MPK),
 • plac Wiosny Ludów - Kupiec Poznański,
 • os. Jana III Sobieskiego - dworzec autobusowy,
 • Dębiec - pętla tramwajowa,
 • rondo Rataje - dworzec autobusowy,
 • rondo Śródka - dworzec autobusowy.

INFORMACJE O PROJEKCIE POZNAŃSKIEJ ELEKTRONICZNEJ KARTY AGLOMERACYJNEJ można znaleźć TUTAJ


UWAGA! W czerwcu br. została podpisana umowa między Gminą Swarzędz a Miastem Poznaniem w sprawie przystąpienia przez Swarzędz do projektu PEKA w tzw. modelu gminnym. Oznacza to możliwość wykorzystania karty PEKA do umieszczania na niej również biletów okresowych Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Zgodnie z treścią umowy, rozpocznie ona obowiązywać w Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej od 01 WRZEŚNIA 2014 roku.

Przepisy porządkowe na terenie przystanków autobusowych


Przypominamy, że przystanki autobusowe są miejscami publicznymi, które zgodnie z Ustawą z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych objęte są całkowitym zakazem palenia wyrobów tytoniowych. Za nieprzestrzeganie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 zł.

Prosimy również o przestrzeganie zakazu umieszczania na wiatach przystankowych (jako miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym) ogłoszeń, plakatów, afiszów, apeli, ulotek, napisów lub rysunków bez zgody zarządzającego przystankiem. Zakaz ten wynika z art. 63a ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń i jego nieprzestrzeganie jest wykroczeniem zagrożonym karą ograniczenia wolności lub grzywny.

Przypominamy, że zarządzającym wszystkimi przystankami na terenie gminy Swarzędz jest Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu.

 

 

 

 

UWAGA! Zmiana stanowisk na Dworcu Poznań Śródka


Informujemy, że od 01 marca 2014 roku zmieniona zostanie kolejność stanowisk na peronie odjazdów autobusów Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej z Dworca Poznań Śródka.

Ze względów bezpieczeństwa (ułatwienie manewrów autobusom 18-metrowym) zamieniona zostanie kolejność stanowisk między linią 401 a liniami 405, 406 i 407.

Kolejność przystanków (stanowisk) po wprowadzonej zmianie:

>> Stanowisko 1 (patrząc od strony ul. Prymasa St. Wyszyńskiego): linia 412

>> Stanowisko 2: linie 405, 406, 407

>> Stanowisko 3: linia 401

Prosimy o zwracanie uwagi na tablice kierunkowe autobusów.

Uwaga! Zmiana trasy linii 55 w mieście Poznaniu


Od 20 lutego br. (czwartek) z uwagi na zły stan techniczny wiaduktu na ul. Krzywoustego i konieczność jego częściowego zamknięcia, zmianie ulegnie trasa autobusów linii 55.

 • Linia 55

RATAJE DWORZEC – Piłsudskiego – Inflancka - Bobrzańska - Chartowo - abpa Dymka - Piwna - Kobylepole - Darzyborska - Borówki - Żywiczna - Swarzędz/Graniczna - ZALASEWO/PLANETARNA (powrót: Chartowo - Wiatraczna – Inflancka)

Mapka

Zaplanuj podróż z jakdojade.pl


Z przyjemnością informujemy, że Swarzędzka Komunikacja Autobusowa funkcjonuje w serwisie jakdojade.pl (wersja mobilna m.jakdojade.pl).

Gmina Swarzędz zawarła z właścicielem portalu, poznańską firmą City-nav porozumienie o współpracy, na podstawie którego pasażerowie swarzędzkich autobusów dołączą do mieszkańców innych miast i aglomeracji, w tym miasta Poznania (w systemie funkcjonuje komunikacja organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego oraz spółkę Przewozy Regionalne) i będą mogli szczegółowo zaplanować podróż prawie w całej aglomeracji poznańskiej.

Serwis jakdojade.pl, podając informacje o trasie przejazdu z wykorzystaniem transportu publicznego, bierze pod uwagę prowadzone roboty drogowe, rozkłady linii specjalnych, a także uwzględnia trasy piesze, pozwalające omijać przeszkody wydłużające czas przejazdu komunikacją miejską. Oblicza też czas przejazdu i koszty biletów.

Innowacyjność aplikacji i jej stały rozwój pozwolą już wkrótce prezentować rozkłady jazdy w czasie rzeczywistym.


Jakdojade.pl - to nowoczesna wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej, ułatwiająca podróżowanie po mieście. Usługa umożliwia dostęp do kompleksowej i pełnej informacji pasażerskiej prezentowanej w użyteczny i przyjazny sposób. Z rozwiązania miesięcznie korzysta kilka milionów osób.

Z serwisu można korzystać nie tylko w przeglądarkach internetowych, ale także, dzięki specjalnym aplikacjom, na smartfonach, tabletach i w telefonach komórkowych (przygotowane zostały aplikacja dla systemów Android, i-Phone i Symbian).


Planner podróży dostępny jest TUTAJ

 

Powiat Poznański i m. Poznań realizują badania do planu transportowego


Wykonawca prac obejmujących zebranie danych oraz opracowanie Planu transportowego Aglomeracji Poznańskiej, Konsorcjum firm: Biuro Inżynierii Transportu Pracownie Projektowe Cejrowski & Krych sp. j. i SMG/KRC Poland – Media S.A., rozpoczęło badania w gospodarstwach domowych. Ankieterzy pojawili się u pierwszych respondentów w dniu 22 maja br. i będą prowadzić swoje badania do 23 czerwca br. W tym czasie zamierzają odwiedzić 4200 gospodarstw domowych w Powiecie Poznańskim i przeprowadzić w nich wywiady z członkami gospodarstw, którzy ukończyli 13 rok życia. Z członkiem gospodarstwa domowego będą rozmawiać na temat jego motywacji i ilości codziennych podróży, a także o długości i czasie przemieszczania się w ciągu doby.

Wywiad jest podzielony na 2 części. W pierwszej części rozmowa będzie dotyczyła ogólnych informacji o gospodarstwie domowym i zostanie przeprowadzona z osobą, która najwięcej może powiedzieć o wszystkich członkach gospodarstwa, w tym o posiadanych samochodach. Ta część zajmie około 15 minut. Następnie ta sama osoba, o ile podróżowała w dniu, którego dotyczy badanie, będzie jeszcze opowiadała o swoich podróżach - w zależności od ich ilości może to zająć kolejne 15 minut. Następnie zostaną przeprowadzone rozmowy, po ok. 15 minut,  z każdym członkiem gospodarstwa domowego.

Ankieterzy nie będą uprzedzać telefonicznie o wizytach, ponieważ w tym badaniu posługują się metodą "random route", czyli wybierania respondentów/gospodarstwa domowego zgodnie z zasadami doboru próby losowej tzn. ankieter rozpoczyna realizację badania od wyznaczonego adresu startowego, otrzymanego na początku, a następnie porusza się zgodnie z przyjętą zasadą przeprowadzając kolejne wywiady w co n-tym mieszkaniu, w ramach określonego rejonu.

Serdecznie zachęcamy wszystkich Państwa do udziału w tym przedsięwzięciu i udzielenia przedstawicielom Instytutu Badawczego Millward Brown oraz Biura Inżynierii Transportu wyczerpujących informacji, ponieważ efekt merytoryczny badań zależy między innymi od Państwa zaangażowania. Jednocześnie zapewniamy, że rozmowy mają charakter anonimowy, a uzyskane w  ich toku informacje zostaną wykorzystane jedynie do zbiorczej analizy i opracowania wyników projektu badawczego (udział w badaniu jest dobrowolny).

Źródło: plantap.pl/aktualnosci/rozpoczeto-badanie-gospodarstw-domowych-/

Szczegółowe informacje o projekcie realizowanym przez Powiat Poznański i m. Poznań można znaleźć na stronie www.plantap.pl

Nowy nabytek dla Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej


Zgodnie z informacjami przekazywanymi wcześniej, 21.12.2012 roku Swarzędzka Komunikacja Autobusowa wzbogaciła się o nowy środek transportu. Autobus miejski Solaris Urbino 18, identyczny jak autobus zakupiony przez Gminę w 2010 roku, w najbliższych dniach wyjedzie na linię 401.

Autobus jest wyposażony w dwa biletomaty, internet Wi-Fi, ekrany LCD oraz system monitoringu pokładowego.

-----------

foto1 foto2

CallPay już w Swarzędzu - Teraz również z kartą VISA


Przypominamy, że Gmina Swarzędz od 16 kwietnia 2012 roku wprowadziła możliwość zakupów telefonem komórkowym miejskich biletów jednorazowych i miesięcznych imiennych na Swarzędzką Komunikację Autobusową obsługiwaną przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu.

Operatorem usługi i systemu jest firma CallPay, oferująca jeden z najprostszych systemów do sprzedaży biletów autobusowych i tramwajowych, działających już w kilkunastu miastach, m.in. w Poznaniu. Zakup odbywa się poprzez wykonanie krótkich połączeń na odpowiednio przyporządkowane numery, które określają dany bilet. System podczas połączenia prosi o tonowy wybór numeru linii autobusu, którą pasażer rozpoczął podróż. Dzięki takiemu rozwiązaniu zakup może odbywać się z każdego telefonu komórkowego, także tego bez dostępu do Internetu i bez konieczności wgrywania specjalnych aplikacji. Poza Gminą Swarzędz, która jest najmłodszym uczestnikiem tego systemu, w systemie CallPay można dokonywać płatności w Koninie, Poznaniu, Aglomeracji Katowickiej, Rzeszowie, Legnicy, Zamościu, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Łodzi i Ostrowie Wielkopolskim. Rejestracja użytkownika pozwoli mu na korzystanie z wszystkich usług objętych systemem CallPay w całej Polsce.

W listopadzie 2012 roku CallPay wprowadził możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej za pomocą kart VISA. Od teraz Użytkownicy tych kart płatniczych mogą podpiąć swoją kartę w systemie CallPay i w prosty sposób kupować bilety za pomocą telefonu komórkowego. Pieniądze za transakcje będą pobierane prosto z karty VISA.
Do tej pory CallPay oferował swoje usługi Użytkownikom kart MasterCard, w związku z umożliwieniem płatności za pomocą VISY, CallPay zaczął obsługiwać 99% kart płatniczych w Polsce. Wprowadzenie kart VISA w systemie CallPay oraz wcześniejsze wprowadzenie usługi MasterCard Mobile znacząco wpłynie na dostępność, prostotę oraz szybkość działania systemu. Pasażerowie zyskają więc nowy wachlarz możliwości w dokonywaniu zakupów biletów komunikacji.

Klient ma możliwość wyboru sposobu zapłaty za bilet, może się on odbywać za pomocą karty płatniczej lub dokonując wcześniejszej przedpłaty na specjalnie wydzielone konto w CallPay. Rozwiązanie z kartą płatniczą (MasterCard lub VISA) daje pasażerowi pełną swobodę, gdyż płatności odbywają się bezpośrednio z rachunku bankowego, identycznie jak w sklepie.

Na naklejkach znajdujących się na przystankach i w autobusach będzie można znaleźć numery telefonów przypisane do zakupu danego rodzaju biletu. Podczas połączenia system podpowiada wszystkie instrukcje, także dla linii oznaczonych literowo. Jeżeli w momencie zakupu biletu chcemy jechać np. linią S6 - podajemy jako nr linii cyfrę 6, a jeżeli linią 401, podajemy pełen nr linii - 401.

W ramach specjalnych okresów promocyjnych, wszyscy Klienci, którzy kupią bilety za pomocą swojego telefonu i karty płatniczej systemu MasterCard (Maestro lub MasterCard) otrzymają 50% zwrotu poniesionych kosztów zakupu biletu. Warunkiem otrzymania zwrotu jest podłączenie do systemu CallPay swojej karty płatniczej Maestro lub MasterCard, z której później on-line będą mogły być rozliczane zakupy. Taka forma płatności w kartach płatniczych to zupełna nowość. Terminy promocji można śledzić na stronie Callpay.

W celu skorzystania z nowej formy płatności wystarczy zarejestrować swój numer telefonu komórkowego w systemie CallPay na stronie www.callpay.pl lub telefonicznie pod nr 22 100 1 600. Następnie podłączyć swoją kartę płatniczą lub dokonać przedpłaty.

Szczegółowe informacje, można znaleźć na stronie www.callpay.pl oraz na przystankach.

Regulamin usług CallPay
Instrukcja dla pasażerów
Ulotka informacyjna

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz


Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz informuje, że odstąpił od zamiaru przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w trybie art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16.12.2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym.

Realizacja publicznego transportu zbiorowego, począwszy od 01.01.2012 roku, zostanie powierzona Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu, który jest zakładem budżetowym Gminy Swarzędz.

Treść ogłoszenia