Biuletyn Informacji  Publicznej
Kultura

Ośrodek Kultury


Ośrodek Kultury w Swarzędzu
ul. Poznańska 14
skr. poczt. 42
62-020 Swarzędz
tel. 61 65 10 219
osrodekkultury@swarzedz.pl

Ośrodek Kultury w Swarzędzu jest organizatorem i koordynatorem większości przedsięwzięć kulturalnych na terenie gminy. Dzięki różnorodnym sekcjom swoje zainteresowania mogą w nim rozwijać uczestnicy w każdym wieku.
Szczegółowe informacje: www.ok.swarzedz.pl

Biblioteka Publiczna w Swarzędzu


Biblioteka Publiczna w Swarzędzu
os. Czwartaków 1 (budynek Gimnazjum nr 3)
62-020 Swarzędz
tel. 061 8173 103, 8173 102
e-mail: biblio@biblioteka.swarzedz.pl
www.biblioteka.swarzedz.pl
Więcej informacji o swarzędzkich bibliotekach zmieszczamy TUTAJ.

Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta


Orkiestra powstała w 1946 r. Przez wiele lat mecenat sprawowały Swarzędzkie Fabryki Mebli i Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu (który opiekuje sie orkiestrą do dnia dzisiejszego). Stowarzyszenie zrzesza prawie samą młodzież (średnia wieku wynosi ok. 20 lat) - 40 muzyków amatorów. Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki - od utworów sakralnych przez marszowe, kompozytorów krajowych i zagranicznych, w tym też utwory solowe. Orkiestra daje średnio 100 koncertów rocznie dla szerokiego grona publiczności w kraju jak i poza jego granicami. Bierze udział w wielu festiwalach i przeglądach zdobywając cenne trofea.
www.orkiestraswarzedz.xaa.pl

Orkiestra Flażoletowa


Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa powstała w lutym 1996 roku jako dziecięcy zespół o charakterze marszowym. Cały czas dojrzewa i zmienia się jak każdy człowiek. Dzisiaj młodzi muzycy grają nie tylko na flażoletach, ale również na bodhranach, gitarach akustycznych, elektrycznych, basowych a także instrumentach klawiszowych. Aktualny repertuar tworzy kilkadziesiąt melodii obejmujących muzykę etniczną - głównie celtycką oraz utwory okresu średniowiecza. Orkiestra woli występować stacjonarnie z nagłośnieniem niż w marszu, chociaż zmuszona sytuacją, posiada w zapasie kilka melodii wykonywanych z akompaniamentem bodhranów lub werbli. Od samego początku Orkiestra Flażoletowa prowadzona jest przez Wojciecha Wietrzyńskiego.

Siedzibą Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej jest swarzędzki Ośrodek Kultury.

Chór męski "Akord"


Na pomysł stworzenia chóru męskiego wpadł w roku 1958 starszy cechu Sylwester Rychlewski. Pierwszym dyrygentem chóru "Akord" był Kazimierz Antkowiak, w latach 1965-1967 batutę przejął Antoni Grochowalski, a potem ponownie aż do roku 1988 kierownictwo objął Kazimierz Antkowiak. Po jego śmierci dyrygentem została jego córka Jadwiga Maćkowiak, która kieruje chórem do dziś. Chór wykonuje utwory najwybitniejszych kompozytorów, od średniowiecza po muzykę współczesną. Swoim śpiewem chór nie tylko uświetnia wiele uroczystości miejskich, koncertuje także poza granicami gminy, a nawet kraju. Współpracuje z zaprzyjaźnionym chórem Concordia z Ronnenbergu w Niemczech, bierze udział w koncertach charytatywnych na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu. Chór jest również uczestnikiem licznych prestiżowych konkursów. Jednym z bardziej cenionych osiągnięć jest III miejsce w kategorii chórów męskich na II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ventspils na Łotwie w 1990 roku. Wielkim sukcesem był także występ "Akordu" w polskim pawilonie na międzynarodowej wystawie EXPO 2000. Jednakże najbardziej niezapomnianym występem był koncert chóru na Placu Świętego Piotra w Rzymie w 24-rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Śpiew swarzędzkich chórzystów podziwiał wielotysięczny tłum zgromadzony na placu oraz widzowie włoskiej telewizji Rai Uno, która transmitowała cały koncert.

Chór kameralny Dysonans


Chór kameralny DYSONANS powstał jesienią 1991r. Zespół tworzą studenci i absolwenci poznańskich wyższych uczelni. Chór działa przy Stowarzyszeniu Promocji Kultury CANTAMEN zarejestrowanym w Swarzędzu.
Próby zespołu odbywają się w gościnnych murach Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa Poznaniu, z którą chór współpracuje od trzech lat.
Kierownikiem artystycznym jest dr hab. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz, dwukrotna laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych (1992-II nagroda, 1994-I nagroda), pracownik Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu.
Chór kameralny Dysonans stale koncertuje w Poznaniu i Wielkopolsce. Rocznie zespół wykonuje kilkanaście koncertów o bardzo zróżnicowanym repertuarze. Odbył kilka podróży zagranicznych do Niemiec, Francji, Włoch, Szwecji i Szwajcarii, połączonych z udziałem w konkursach i festiwalach.
W swoim repertuarze zespół posiada utwory a cappella z okresu renesansu i baroku, współczesne kompozycje polskich i zagranicznych twórców jak również opracowania chóralne muzyki rozrywkowej (The Beatles, G.Gershwin, i in.) oraz barokowe formy wokalno-instrumentalne.
Chór Kameralny Dysonans angażuje się również w działalność charytatywną na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Wielokrotnie brał udział w koncertach, a także nagrał teledysk promujący akcję pomocy niepełnosprawnym "Trzy stopnie". Wszystkie informacje o zespole można znaleźć na stronie internetowej: www.dysonans.pl

Zespół Regionalny "Olszyna"


Folklorystyczny Zespół Regionalny "Olszyna" powstał przy Ośrodku Kultury w Swarzędzu w roku 1995. Obecnie liczy 20 osób. Kultywuje tradycje i obrzędy regionalne. Animuje i współtworzy kulturę ludową. Posiada bardzo bogaty i urozmaicony repertuar: pieśni patriotyczne, żołnierskie, piosenki ludowe, biesiadne, satyryczne, a także wiersze, monologi, dialogi, scenki inscenizacyjne. Repertuar urozmaicają i wzbogacają tańce ludowe i narodowe. Od powstania zespołu do chwili obecnej prowadzi zajęcia i kieruje przygotowaniem programów na różne okazje emerytowana nauczycielka Aniela Podolak.

Pracownia rzeźbiarstwa - Ewa Wanat


Pracownia rzeźbiarstwa - Ewa Wanat
Swarzędz, ul. Warszawska 2
informacje i zapisy: Biuro – Swarzędz, Rynek 21
tel. 501 428 903, 61 651 00 99
www.ceramikawanat.pl
ewa.wanat@poczta.onet.pl
autowanat@poczta.onet.pl

Ewa Wanat o swojej pracowni:
Przygodę z ceramiką rozpoczęłam parę lat temu.Wszystko zaczęło się od rzeźby ...Najpierw ukończyłam studia na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, zostałam autorką małych form rzeźbiarskich wykonywanych w technice wosku traconego, rzeźb plenerowych i pomnikowych, zajmowałam się również projektowaniem wnętrz oraz animacją kultury i sztuki. Później okazało się, że drugą moją miłością jest praca z ludźmi. Przez jakiś czas pracowałam w pracowniach terapii zajęciowej. Tam zobaczyłam jakie możliwości daje ceramika i praca w glinie.Parę lat temu udało mi się otworzyć moją własną pracownię ceramiki i rzeźby w Swarzędzu.Pierwotnie pracownia miała być jedynie miejscem realizowania mojej działalności artystycznej, w praktyce okazało się, że jest to miejsce które skupia wokół siebie dzieci, młodzież oraz dorosłych pragnących doświadczyć magii twórczej.Pracownia posiada bowiem swój niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju klimat, do czego przyczyniają się również „przewijający się” przez pracownię ludzie, bowiem różnorodne doświadczenia budują atmosferę tego miejsca.Program warsztatów ma na celu wszechstronny rozwój osobowości, kształtowanie zdolności manualnych i umiejętności posługiwania środkami plastycznymi oraz stymulowania procesów wyobraźni i twórczego działania.Zajęcia dają możliwość łączenia ze sobą różnych dziedzin sztuki i pokazują, że stanowią one całość, a dla uczestników są źródłem wyrażenia własnej osobowości.Oprócz pełnego i profesjonalnego wyposażenia, tj. nowoczesnego pieca ceramicznego, koła garncarskiego, dobrej jakości gliny, szerokiego wyboru szkliw, zapewniamy również wysoko wykwalifikowaną kadrę instruktorską.
Z pracownią współpracują doświadczeni animatorzy kultury, a także artyści.

EWA WANAT.  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki, dyplom w pracowni rzeźby profesora Józefa Petruka.

Sweet Noise


Grupa SWEET NOISE powstała jesienią 1990 r., w Swarzędzu. Założycielami zespołu są Glaca i Tomasz Maćkowiak (Balbina). Muzyka, którą grają jest odzwierciedleniem muzycznych zainteresowań członków zespołu, coś pomiędzy hardcore'm i trash metal'em. Istotny w twórczości zespołu jest wpływ lat 60-tych i 70-tych (m.in. Black Sabbath i King Crimson), a również bluesa. 30 stycznia 1995 r. ukazał się premierowy album Sweet Noise - "RESPECT", z którego pochodzą min. znane również w wersji video, takie utwory jak Godność i Cisza. W grudniu '95 r. SWEET NOISE zagrał wraz z zespołami Vader i Proletaryat trasę koncertową. 13 maja 1996 roku odbyła się premiera drugiego albumu zatytułowanego "Getto". Płyta ta spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyki. Rok 1998 to dla zespołu kolejne sukcesy. Miesięcznik Gitara i Bas uznaje płytę Ghetto za najlepszy album roku w kategorii heavy metal. Ukoronowaniem sukcesów zespołu jest zdobycie Fryderyka '97 za najlepszy album muzyczny w kategorii Hard'n Heavy. Rok 1998 zespół spędza na tworzeniu i nagrywaniu nowego albumu "Koniec Wieku". W międzyczasie koncertując w Polsce, m.in. przed Black Sabbath z Ozzy Osbournem, oraz za granicą na festiwalach w Czechach, Niemczech i na Węgrzech. Rok 1999 przynosi zespołowi kolejną nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Hard'n Heavy za płytę "Koniec wieku". Grupa występowała również poza granicami kraju m.in. z Mercyful Fate i z muzykami z byłego zespołu Jonathana Davisa z legendarnego Korna. Kolejne płyty zespołu to wydanie anglojęzyczne płyty "Koniec Wieku" - "The End Of The Century" (1999), "Czas Ludzi Cienia" (2002) ugruntowały wysoką pozycję zespołu. Na ostatniej płycie "Rewolta" wydanej w 2003 roku, gościnnie udział wzięli miedzy innymi: Anna Maria Jopek, Edyta Górniak, oraz poznański raper PEJA.
Zajrzyj także na www.sweetnoise.org

Happy Pils


Happy Pills powstał wiosną 1993 roku, z inicjatywy Jacka Kąkolewskiego i Mariusza Szypury. Zespół występował na wielu festiwalach między innymi "Marlboro Rock-In" czy "Mokotowska Jesień Muzyczna" (4 miejsce w 1994). W listopadzie '96 powstało demo zwiastujące nadejście "Soft". Płytę "Soft" nagrano w studio "Czad" w Swarzędzu, a wydało ją wydawnictwo MAMI RECORDS. Płytę promowały teledyski do kilku utworów, emitowane przez większość polskich stacji TV. W czerwcu '98 zespół zakończył pracę nad materiałem na drugą płytę zatytułowaną "Lo-Fi". Płyta ta otrzymała bardzo dobre recenzje prasowe. W pażdzierniku '99 zespół wystąpił na kilkunastu koncertach u boku Pidżamy Porno i w tym samym miesiącu ponownie wszedł do Studia Czad w Swarzędzu aby zarejestrować nowe piosenki, które ukazały się na płycie "Happy Pills Meet Schneider / Happy Pills Mit Schneider". Schneider czyli Dirk Dresselhaus to lider zespołów Hip Young Things i Locust Fudge, a jego ostatnie nagrania firmowane są nazwą Schneider TM. Na płycie znalazły się dwie kompozycje Schneidera nagrane przez Happy Pills, zaśpiewana przez Schneidera piosenka Happy Pills oraz wykonana wspólnymi siłami piosenka z repertuaru "The Pixies". Płyta ukazała się na początku 2000 r. W maju 2001 do sklepów trafiła kolejna produkcja zespołu- płyta SMILE. 10 września 2001 płyta "Smile" ukazała się w U.S.A., a Happy Pills wyruszyło ją promować serią koncertów w miastach: New York, Boston, Philadelphia,, Baltimore, Washington, Chicago. Niestety w wyniku wydarzeń 11.09.2001 samolot, którym leciał zespół HP został zawrócony nad Atlantykiem i wszystkie koncerty- z oczywistych powodów zostały odwołane. Jednak to nie zniechęciło strony amerykańskiej do współpracy. Warto wspomnieć również o działalności muzyków Happy Pils poza tym co robią w zespole. Agi Morawska towarzyszyła Munkowi Staszczykowi w sporym hicie ostatnich miesięcy- w utworze "JAZDA" z płyty T.LOVE- "MODEL 01". A Jacek Kąkolewski wspierał przez pewien okres gitarą basową zespół Pidżama Porno - nagrał z Pidżamą płytę "Złodzieje Zapalniczek".
Zajrzyj także na www.silverrocket.home.pl/happypills/