Biuletyn Informacji  Publicznej
Gospodarka

Specjalna Strefa Ekonomiczna


Decyzją Rady Miejskiej Swarzędza na terenach przemysłowych w okolicy ulicy Rabowickiej w 2005 roku utworzona została Specjalna Strefa Ekonomiczna działająca jako podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Swarzędzka podstrefa ma obszar ok. 80 ha. Jest to teren dogodnie położony, wyposażony w niezbędną infrastrukturę, a jego właścicielem jest Centrum Logistyczno-Inwestycyjne Poznań.

Szczegółowe informacje znaleźć można na:
www.kssse.pl oraz www.clip-group.com

Handel i usługi


Swarzędz bardzo intensywnie rozwija się pod względem gospodarczym. W mieście i gminie działa kilka tysięcy podmiotów gospodarczych, wśród nich kilkadziesiąt przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym. Dynamicznie rozwijają się handel i usługi. Dużą popularnością cieszą się centrum handlowe ETC wraz z hipermarketem budowlanym Leroy Merlin mieszczące się przy trasie nr 92, a także centrum handlowe "Agrobex" przy ul. Granicznej.

Przemysł


Jako dobre miejsce do prowadzenia biznesu wybrały nas zarówno wielkie firmy, jak Volkswagen, British Petroleum, Mercedes-Benz, Deceuninck, Vox, Poz-Bruk, Panopa Logistik, Blum, Arvin Meritor, Stena Złomet, a także setki średnich i małych przedsiębiorstw, głównie z branży handlowej oraz, tradycyjnej dla Swarzędza, stolarskiej i tapicerskiej. W południowej części Swarzędza, przy drodze nr 92 i linii kolejowej stworzyliśmy dużą, nadal rozbudowującą się, strefę przemysłową.

Rolnictwo


Na terenie gminy znajduje się 6815 tys. ha użytków rolnych, z czego 6157 tys. ha stanowią grunty orne. Dominuje uprawa zbóż i mieszanek zbożowych, jednak trudno uznać to za specjalizację. Uprawia się jeszcze ziemniaki, buraki cukrowe oraz rzepak i rzepik. Hodowla zwierząt gospodarskich nie odgrywa większej roli, jakkolwiek znacznie bardziej rozwinięta jest hodowla trzody aniżeli bydła. Pewną rolę odgrywa hodowla ryb. Ponad 400 indywidualnych gospodarstw rolnych zarejestrowanych jest na terenie gminy Swarzędz, ich średnia wielkość wynosi ok. 9,5 ha. Najwięcej gospodarstw rolnych znajduje się na terenie wsi: Zalasewo, Gortatowo, Jasin i Paczkowo. Na terenie gminy funkcjonowały kiedyś PGR-y (Uzarzewo, Karłowice, Wierzonka) oraz inne gospodarstwa rolne sektora państwowego (Wierzenica, Bogucin). Dziś gospodarstwa te są we władaniu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa lub w rękach prywatnych. Są też dwie spółdzielnie produkcyjne (Paczkowo, Kruszewnia). Z roku na rok systematycznie zmniejsza się liczba terenów wykorzystywanych bezpośrednio na działalność rolniczą, z których wiele jest przekształcanych przede wszystkim na obszary aktywizacji gospodarczej i budownictwo mieszkaniowe.

Rzemiosło


Swarzędz jest znany w całym kraju jako ośrodek branży drzewnej i od wielu lat słynie z rzemieślniczych tradycji stolarskich. Reprezentantem tej branży są przedsiębiorstwa produkujące meble oraz warsztaty tapicerskie i stolarskie, z których wiele zrzesza swarzędzki Cech Stolarzy. Przy ulicy Wrzesińskiej znajduje się pawilon, w którym zgromadzono meble oferowane przez rzemieślników swarzędzkiego Cechu. 

Infrastruktura


Gmina jest prawie w całości zwodociągowana, natomiast sieć kanalizacyjną posiada około połowa gospodarstw. Na terenie wsi Rabowice powstał jeden z najnowocześniejszych zakładów utylizacji i gromadzenia odpadów.