Biuletyn Informacji  Publicznej
Artykuł
30.12.20 15:03
Finał programu „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”
Kategoria: Nowości

 

Wraz z końcem roku zrealizowane zostały dwa projekty w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020” realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Były to: „Poprawa bezpieczeństwa na ul. Cieszkowskiego w Swarzędzu” oraz „Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Gminie Swarzędz”. Oba swarzędzkie projekty znalazły się wśród najlepszych spośród 68 w Polsce i zostały wytypowane do dofinansowania.

W ramach programu na terenie Gminy Swarzędz poprawie uległo bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, zlokalizowanych w sześciu newralgicznych punktach miasta,z których szczególnie często korzystają dzieci i młodzież. Wybór przejść dla pieszych został dokonany w oparciu o zapotrzebowanie społeczne i poprzedzony wnikliwą analizą zagrożeń. Wszystkie wyznaczone do modernizacji przejścia znajdują się w bliskiej odległości od miejsc szczególnie często odwiedzanych przez dzieci i młodzież: żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, pływalnia, stadion miejski, świetlica środowiskowa, plac zabaw, placówki zdrowia itp.

Do pierwszego ze zwycięskich projektów „Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Gminie Swarzędz” wybrano następujące przejścia:

- ul. św. Marcin na wysokości ul. Wielkiej Rybackiej w Swarzędzu

- ul. Piaski w Swarzędzu

- ul. Graniczna w Swarzędzu.

Do drugiego z dofinansowanych projektów „Poprawa bezpieczeństwa na ul. Cieszkowskiego w Swarzędzu” wytypowano przejścia dla pieszych zlokalizowane w ciągu ulicy: przy numerze 74, przy skrzyżowaniu z ulicą Nowy Świat oraz przy skrzyżowaniu z ul. Kobylnicką.

Wszystkie sześć przejść otrzymało specjalne oświetlenie w technologii LED. Zastosowano oprawy firmy Schreder o mocy źródła światła 27W. Elementem dodatkowym zainstalowanym po jednej sztuce na każdym słupie jest sygnalizator pulsacyjny Flash Node 6W w kolorze pomarańczowym. Oprócz iluminacji przewidziano ponadto animowane znaki pionowe D-6 oraz malowanie pasów na czerwonym podkładzie.

Częścią projektów były także działania edukacyjne w zakresie bezpiecznego zachowania na drodze, przeprowadzone w swarzędzkich placówkach oświatowych. Efektem tych działań są prace swarzędzkich uczniów.

Realizacja projektów wzmocniła lokalne koalicje działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu. Sprawiła także, że przede wszystkim najmłodsi mieszkańcy Gminy Swarzędz będą potrafili zachować się bezpiecznie na przejściach dla pieszych, zadbają o swoją widoczność na drodze i przekażą nowo zdobytą wiedzę rodzicom, opiekunom i dziadkom.

/aw, mmm/