Biuletyn Informacji  Publicznej
Artykuł
09.11.20 08:40
Bądź bohaterem, oddaj osocze, uratuj czyjeś życie!
Kategoria: Nowości

 

Szanowni mieszkańcy Gminy Swarzędz! Zwracam się do wszystkich osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, by pomogły innym chorym i oddały osocze! Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Jak to zrobić:

W tym celu należy skontaktować się z Działem Dawców Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu telefonicznie pod numerem 61 886 33 54, lub mailowo: ozdrowieniec@rckik.poznan.pl.

Kto może się zgłosić:

Zgłosić się mogą wyłącznie osoby, które spełniają poniższe warunki:

  • przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub dodatnim wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2,
  • są w wieku 18-60 lat i nie chorują przewlekle od zakończenia izolacji musi minąć okres co najmniej 28 dni,
  • od ustąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2 musi minąć okres co najmniej 28 dni,
  • od dodatniego wyniku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 musi minąć co najmniej 14 dni, pod warunkiem, że dana osoba nie miała objawów COVID-19.

Ważne!

Nie ma możliwości oddania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu. Każda osoba będąca ozdrowieńcem musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty. Dział Dawców RCKiK czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 14:30.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo tutaj: www.rckik.poznan.pl

Szanowni Państwo!

Obecny czas wymaga od nas nowych działań, kierowania się ofiarnością, odwagą i empatią. Możemy dać coś od siebie innym. Wesprzeć ich w chorobie. Dlatego apeluję do wszystkich, którzy wyzdrowieli – bądźcie bohaterami, oddajcie osocze, uratujcie czyjeś życie!

Z wyrazami szacunku

Marian Szkudlarek

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz